Paslanmaz Flanş Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir

     Paslanmaz Flanş, mekanik olarak boru bölümlerini veya birleştirme borusunu bir basınçlı kap, pompa, valf veya başka herhangi bir ekipman parçasına bağlamak için tasarlanmış dövme veya dökme bir halkadır. Paslanmaz çelik flanşlar temizlik, inceleme veya değiştirme için kolay erişim sağlar. Genellikle yuvarlak şekillerde gelirler ancak kare ve dikdörtgen şekillerde de gelebilirler. Flanşlar cıvata ile birbirine birleştirilir ve kaynak veya vidalama ile boru sistemine birleştirilir ve spesifik basınç değerlerine göre tasarlanır; 150 lb, 300 lb, 400 lb, 600 lb, 900 lb, 1500 lb ve 2500 lb. Paslanmaz flanş, borunun ucunu kaplamak veya kapatmak için bir plaka olabilir. Buna kör flanş denir. Bu nedenle flanşlar, mekanik parçaları desteklemek için kullanılan dahili bileşenler olarak kabul edilir..

   Paslanmaz Flanş Standartları ve Çeşitleri

      Avrupa Birliği'ndeki birçok ülke (AB), genellikle EN 1092-1'e (dövme paslanmaz veya çelik flanşlar) flanşlar yerleştirir. Bu standart ASME flanş standardına çok benzer. EN 1092-1 standardı, NPT yerine IOS7.1'e göre dişli bir flanş içerir. EN 1092-1 (Avrupa Normu Euro normu) içindeki farklı flanş biçimleri, tip boyunca flanş adı içerisinde belirtilmiştir. Farklı flanş tipleri farklı standartlara sahiptir. Ülkemizde kullanılarn başlıca flanş çeşitleri : Paslanmaz Düz Flanş (Type 1, DIN 2563, DIN 2578), Paslanmaz Kör Flanş (Type 05, DIN 2527), Paslanmaz Kaynakboyunlu Flanş (Type 11, DIN 2627 - DIN 2638).

   Paslanmaz Flanş Kullanım Alanları

      Paslanmaz kaynak boyunlu flanşları, borunun kalınlığı ve eğimine uyan pürüzsüz bir kaynak oluşturur. Borunun iç kısmına uyan bir çap ile, flanştan boruya basınç aktarılarak çalışırlar. Genellikle yüksek basınçlı uygulamalar için kullanılır, kaynak flanşı flanşları en sık kullanılan flanş stilidir. Paslanmaz dişli boru flanşları benzersiz ve faydalıdır çünkü boruya kaynak yapmaya gerek yoktur. Bunun yerine, bir dış diş var. Bunlar genellikle yüksek basınçlı küçük çaplı projeler için kullanılır. Paslanmaz slip-on flanşları büyük veya küçük ebatlardadır. Borudan biraz daha büyük bir çapa sahiptirler ve doğrudan borudan kolayca geçmelerini sağlarlar. Kayma işleminden sonra, bunlar da fileto kaynaklıdır. İki tip geçmeli flanş, boyut özelliklerine göre farklılık gösteren halka ve göbek flanşlarıdır. Paslanmaz flanşlar tipik olarak bir saplama ucu veya sapma ile birlikte kullanılır. Kolayca monte edilip hizalandığı için, bu tip flanş düşük basınçlı uygulamalarda veya sık sık montaj gerektiren yerlerde kullanılmalıdır. Paslanmaz kör flanşlar, akışı önlemek için boru hatlarını, pompaları veya valfleri kapatmak için kullanılır. Bir borudan akan sıvı veya gazın basıncını test etmek için uygundurlar ve bazen bir kontrol kapağı olarak kullanılabilirler. Kolayca yönetilebilir ve genişlemeye izin vermek için tersine çevirebilir.

     Adres -> Demirciler Sitesi 4.Yol No : 27 Zeytinburnu/İstanbul
     Tel      -> +90 212 416 73 36 --- +90 212 416 73 37
     Fax     -> +90 212 416 73 38

     Email -> info@ensametal.com