Paslanmaz Boru ve Paslanmaz Boru Ölçüleri

Paslanmaz Boru

      Paslanmaz boru, nikel ve kromdan oluşan ve diğer alaşımlar ile çok yönlü bir malzemedir. Krom elementi sayesinde paslanmaz kelimesinin ana temelini oluşturur. Paslanmaz çelik az miktarda bakım ihtiyacı olduğundan dolayı özellikle paslanmaz boru kullanımında çok tercih edilmektedir. Kullanım alanlarına göre paslanmaz borular 2 kategoride karşımıza çıkmaktadırlar: paslanmaz dikişli boru ve paslanmaz dikişsiz boru. Başlıca bilinen paslanmaz boru kaliteleri: 304 kalite paslanmaz boru, 316 kalite paslanmaz boru, 316 titanyum kalite paslanmaz boru, 201 kalite paslanmaz boru, 321 kalite paslanmaz boru, 310 kalite paslanmaz borudur. Bir başka dikkat edilmesi gereken konu ise paslanmaz boruların kaynak şeklidir. Endüstriyel olarak kullanılması geren paslanmaz boru çeşidi TIG kaynağı olması gerekmektedir, ama dekorasyon amaçlı veya herhangi bir basınç veya baskı gerektirmeyen yerlerde HF kaynağı kullanılması gerekmektedir. Paslanmaz boru alınırken dikkat edinmesi gereken bir başka konu ise boru yüzeyidir. En çok tercih edilen paslanmaz yüzeyleri paslanmaz parlak boru, paslanmaz polisajlı boru, paslanmaz satine boru, paslanmaz mat boru olarak karşımıza çıkmaktadır.


                      Stoklarımızdaki Paslanmaz Boru Ölçüleri (304 ve 316) aşağıdaki gibidir.


   Paslanmaz Dikişli Boru ve Paslanmaz Dikişsiz Boru

      Yukarıdaki tabloda gördüğümüz paslanmaz boru ölçüleri stoklarımızda yaygın olarak görülmektedir. Paslanmaz dikişli borular basınç sınıfına göre kalınlık esasına bakılarak kullanılabilirler. Paslanmaz dikişli borularımızın tamamı EN 10217-7 standartlarında avrupa merkezli olarak üretilip siz değerli müşterilerimizin ihtiyacına sunulmaktadır. Dikişli boruların esnkelik özellikleri sayesinde bir çok endüstri alanında kullanımı yaygındır.

     Paslanmaz dikişsiz borular kalın etli borular olarak daha yaygın karşımıza çıkmaktadır. Daha sert ve basınca dayanıklı yapıları ile ağır sanayide daha yaygın olarak gözlemlenirler. Dikişsiz borular paslanmaz boru ağırlıkları metre/kg olarak aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Aşağıdaki videoda paslanmaz dikişsiz bir diğer adı paslanmaz çekme olarak da bilinen borunun üretim tekniğine hep beraber göz atalım.

   Paslanmaz Boru Ölçüleri

      Paslanmaz boru ölçüleri kullanım alanına göre farklılık gösterir. En çok tercih edilen paslanmaz boru ölçüleri 6mm den başlar 508mm e kadar devam eder. Bu ölçüler arasında ki paslanmaz borular genelde rahat bulunabilir. Bu ölçüler dışında kalanlar ise özel imalat ile teminat edilebilir. Daha fazla boru ölçüleri hakkında detaylı bilgi için paslanmaz boru ölçüleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca paslanmaz boru ölçüleri ve paslanmaz boru ağırlık hesaplama ile kendi dilediğiniz ölçünün ağırlığını hesaplıyabilirsiniz.

                      Stoklarımızdaki Paslanmaz Dikişsiz Boru Ölçüleri (304 ve 316) aşağıdaki gibidir.
   Paslanmaz Boru Çeşitleri

      Paslanmaz boru çeşitleri kalite, kullanım alanı ve yüzey çeşidine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Özellikle 304 kalite paslanmaz boru hem fiyat hemde kullanılam bilme özellikleri açısından en çok tercih edilen paslanmaz boru grubundadır. Bu borular sıcaklıkların 800 ila 1640 derece Fahrenheit (F) arasında olduğu uygulamalarla uyumlu değildir, çünkü malzemenin yüzde .08 karbon içeriği sınırının bir sonucu olarak karbür yağışına eğilimlidir. Paslanmaz çelik 304L tipi bu sorunu giderir, çünkü daha düşük karbon içeriği sınırına sahiptir ve bu nedenle kaynak işlemine ve daha yüksek sıcaklık uygulamalarına maruz kalabilir. 316 paslanmaz boru grubu ise daha çok kimyasal maddelerin kullanım gösterdiği bölgelerde daha yaygın olarak boy gösterir. Krom ve nikel oranı 304 kaliteye göre daha yüksek olması nedeni ile fiyat konusunda %40 a kadar değişkenlik gösterebilir.

   Paslanmaz Boru Üretim

      Paslanmaz boru üretimi TIG kaynak, HF kaynak, Lazer ve paslanmaz dikişsiz boru olmak üzere kategorize edilebilir. Asıl önemli olan hangi borunun doğru olarak kullanılmasıdır. Maalesef çoğu satıcı günümüzde bunun bilgi paylaşımını yapmıyorlar. Bu açıdan mutalaka paslanmaz boru alır iken kullanmak istediğiniz yeri ve özelliklerini belirtiniz. Kısaca fikir vermek açısından özetler isek endüstriyel olarak kullanılacak paslanmaz borular mutlaka TIG kaynaklı olmalıdır. Dekorasyon olarak kullanılacak borular da basınc olmadığı için 1.5 mm veya 2 mm kalınlıklarda HF lazer kaynak olarak kullanılmasında sakınca yoktur.

   Paslanmaz Gıda Boruları

      Paslanmaz gıda boruları DIN 11850 ve EN 10357 standartları olarak bakteri oluşmaması için iç çapakları alınan özel ve sadece gıda üretiminde kullanılması amaçlı üretilmiştir. Gıda borusu kullanılacağı zaman özellikle belirtmiş olduğumuz normlar DIN 11850 ve EN 10357 boruların üzerinde yazması gerekmektedir. Bu iki yazıyı borunun üzerinde basılmış şekilde görmediğiniz takdirde lütfen derhal tedarikçi ile iletişme geçin. Bazen aynı ölçüde iki farklı norm ile karşı karşıya kalabiliriz. Örneğin, 70x2 mm boru veya 84x2 mm boru hem gıda da hemde endüstriyel olarak kullanıldığından normunu mutlaka sormalısınz. Eğer EN 10217-7 normunda ise bu gıdaya uygun değildir çünkü iç çapakları alınmamıştır ve bakteri oluşumu açısından büyük risk taşımaktadır.

   Paslanmaz Boru Yüzeyleri

      Paslanmaz boru yüzeyleri bazı durumlarda önem arz edebilmektedir. Örneğin özellikle dekorasyon amaçlı ve göze hitap eden borularda yüzey önemlidir. Bunun için kullanılması gerekli boru yüzeyleri paslanmaz polisajlı boru veya paslanmaz parlak boru olarak bilinmektedir. Ayrıca bazı bölgelerde paslanmaz satine boru olarak ta dekorasyon amaçlı kullanılabilmektedir. Dekorasyon amaçlı kullanılarn bu borular HF (high frequecy) kaynak olarak yapılmıştır, ve endüstriyel amaçlı kullanılması kesinlikle uygun değildir çünkü bu boruların kaynakları endüstriyel boruların kullanım ve basınç sınıfına uygun değildir.


     Adres -> Demirciler Sitesi 4.Yol No : 27 Zeytinburnu/İstanbul
     Tel      -> +90 212 416 73 36 --- +90 212 416 73 37
     Fax     -> +90 212 416 73 38

     Email -> info@ensametal.com